Moja rodzinna miejscowość

Jak już wspomniałam mieszkam w pięknie położonej miejscowości Sopotnia Wielka. Jest to urokliwa, turystyczna wioska, położona w Beskidzie Żywieckim. Słynie ze szlaków turystycznych, które jak wspomniałam prowadzą nas na pobliskie szczyty Romanki, Rysianki oraz Pilska :).

Sopotnia Wielka to mała miejscowość położona niedaleko Żywca, w której znajduje się największy wodospad w Beskidach. Dużym atutem dla turystów jest jego położenie – tuż przy drodze głównej i parkingu. Wodospad w Sopotni Wielkiej stanowi sporo atrakcję turystyczną Beskidu Żywieckiego. Niektórzy przyjeżdżają tam, bo jest to dla nich główny cel wycieczki, a inni odwiedzają go przy okazji podczas wędrówki w góry.
Co ciekawe..?
Nazwa wsi Sopotnia wywodzi się od słowa – sopot – co w języku dakorumuńskim, który przynieśli z sobą Wołosi oznacza szumiący potok. Nie wykluczone, że nazwa wsi nawiązuje do największego wodospadu Beskidów jaki występuje na potoku Sopotnia.

1622462323682

Moja rodzinna wioska słynie z największego naturalnego wodospadu, który przyciąga tłumy turystów, którzy chcą zobaczyć czy naprawdę jest taki zachwycający jak o nim piszą :)

[…] Niejednokrotnie turyści są zawiedzeni, ponieważ nie spełnił ich wygórowanych oczekiwań wobec jego wyglądu. Lecz większa część zwiedzających jest nim zachwycona i mogłaby siedzieć tam godzinami wsłuchując się w jego szum.

Dlatego ocenę zostawiam wam samym, może warto będzie przyjechać i  przekonać się na własne oczy i uszy jak  jest naprawdę… :)1622462797997
Ja osobiście gorąco polecam, jest to miejsce gdzie można w ciszy i spokoju kontemplować nad trudami codziennego życia… Wodospad daje możliwość relaksu na łonie natury.

Aby choć trochę przybliżyć wam jak prezentuje się na żywo największy Wodospad w Beskidach, zapraszam was do obejrzenia krótkiego filmiku, który został nagrany rok temu:


Od 2007 roku w Sopotni Wielkiej istnieje Młodzieżowa Stacja Kosmiczna YSS.

Młodzieżowa Stacja Kosmiczna YSS w Sopotni Wielkiej to model wnętrza jednego z modułów Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS w skali 1:1, nazwanej dla potrzeb projektowych jako YSS, czyli Youth Space Station. Model stacji kosmicznej powstał w 2007 roku.

George Zamka
George Zamka

Ciekawostką jest, że w 2008 roku Młodzieżową Stację Kosmiczną YSS w Sopotni odwiedził astronauta z NASA – George Zamka, pozostawiając tu wiele pamiątek tematycznych, podobnie jak polski kosmonauta Mirosław Hermaszewski.

W Stacji prowadzone są seanse pokładowe dla grup 10-18 osobowych. Część załogi otrzymuje przydział funkcji pokładowych i zadań oraz przebiera się w stroje astronautów, wzorowanych na kombinezony NASA.

Po wejściu na pokład, grupa samodzielnie prowadzi wylosowaną „misję kosmiczną”, sterując stacją i jej wyposażeniem. Koordynatorzy nadzorują misję z „centrum kontroli lotów”, czuwając nad przebiegiem warsztatów.

Odwiedzić można również pierwsze w Polsce Wirtualne Obserwatorium Ciemnego Nieba, czyli namiot, w którym oprócz projektora krótkoogniskowego znajduje się jedyny w swoim rodzaju cyfrowy teleskop. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat Młodzieżowej stacji kosmicznej YSS, zapraszam Cię tutaj.