Piesze wędrówki..

…w Beskidzie Żywieckim :)

Jak tylko znajdę czas to organizuję wyjście w góry :) Uwielbiam w ten sposób spędzać wolny czas… :)

Chciałabym pokazać wam kilka szczytów, które naprawdę są bliskie mojemu sercu :)

Ulubionym szczytem jest Babia Góra, którą chciałbym zdobyć również i w tym roku innymi szlakami, między innymi Percią Akademicką.

Leżąca w Beskidach Babia Góra to najwyższy pozatatrzański szczyt w Polsce, jeden z niewielu, który występuje pod tak wieloma nazwami. O Babiej mówi się „Królowa Beskidów”, „Matka Niepogód” lub „Kapryśnica”, ale oficjalnie Babia Góra to cały masyw, którego najwyższym punktem jest to Diablak. Niezależnie od nomenklatury ten szczyt ma 1725 m n.p.m. i mimo stosunkowo łatwego podejścia potrafi być niezwykle kapryśny i zdradliwy. Niewątpliwie najistotniejszą atrakcją będzie wejście na 1725 m n.p.m., zwłaszcza przy dobrej widoczności, i możliwość podziwiania panoramy Beskidu Zachodniego, w tym Gorców, a także zapierający dech w piersiach widok na Tatry.

Rysianka jest moim kolejnym ulubionym szczytem, pomimo tego, że jej szczyt to tylko 1322 m n.p.m. Zdobyłam ją już kilka razy, jest to szczyt zlokalizowany na wyciągnięcie ręki (około 5km od mojego domu znajduje się szlak, który prowadzi na Rysiankę), to dlatego tak często udaje mi się ją odwiedzać.

Hala Rysianka zasłużenie piastuje miano najładniejszej widokowo hali w Beskidach. Położna w Beskidzie Żywieckim, pod szczytem góry o tej samej nazwie, oferuje widoki na Pilsko, Babią Górę, a czasami nawet na Tatry i słowacką Małą Fatrę.

I tym samym Pilsko jest kolejnym szczytem, który zdobyłam już kilka razy. Jest to szczyt dość wymagający, żółty szlak prowadzący z Sopotni Wielkiej jest dość męczący, ale widoki które możemy podziwiać ze szczytu, rekompensują nam wszelkie trudy związane ze zdobyciem tej góry :)

Pilsko, po Babiej Górze, jest najwyższym i równie charakterystycznym szczytem (masywem) Beskidu Żywieckiego. Jego główny wierzchołek o wys. 1557 m znajduje się nieznacznie po słowackiej stronie i zaliczany jest do Beskidów Orawskich. Pilsko to nie tylko sam szczyt, ale cały masyw idealnie nadający się do uprawiania narciarstwa (liczne wyciągi), turystyki pieszej, jazdy konnej, kolarstwa górskiego i innych form aktywności górskiej. Ze szczytu możemy podziwiać bardzo rozległą panoramę Tatr i otaczających Beskidów. Góra potrafi być też niebezpieczna – przy złej widoczności łatwo zgubić drogę.